Scholastic Art & Writing Awards

BMAC is proud to serve as the State of Vermont’s affiliate for the Scholastic Art & Writing Awards, a prestigious national program that recognizes and nurtures the creative talents of teenage artists and writers. From February 22 to March 8, 2014, BMAC will exhibit this year’s award-winning submissions from students throughout Vermont. A complete list of 2014 award winners appears below, with selected images available here.

On the final day of the exhibit — Saturday, March 8 — there will be an awards ceremony at 12 noon, featuring artist Eric Aho as guest speaker. This event is free and open to the public. Refreshments will be served. Doors open at 10:30 a.m. (Special note to exhibiting artists: Please plan to take your work home with you after the awards ceremony.)

Students and teachers interested in participating in next year’s Scholastic Art & Writing Awards — submissions will be due in December 2014 — should please visit www.artandwriting.org or contact Susan Calabria at 802-257-0124, ext. 102 or susan@brattleboromuseum.org.

2014 ART AWARDS

American Visions Awards (click for images)

Carrie Potter-Earle, Grade 10, Photography, Brattleboro Union High School
Phoebe Wolfman, Grade 11, Photography, Brattleboro Union High School
Jack Fagnant, Grade 8, Film & Animation, Browns River Middle School
Nora Duncan, Grade 9, Photography, The Putney School
Jonathan Leib, Grade 12, Painting, Thetford Academy

Gold Key Awards (click for images)

Lucy Leith, Grade 12, Art Portfolio, Burlington Senior High; After School Arts
Sofia Dimartino, Grade 11, Printmaking, St. Johnsbury Academy
Phebe Macrae Corcoran, Grade 11, Printmaking, The Putney School
Madeline Parrasch, Grade 12, Ceramics & Glass, The Putney School
Erin Sternfels, Grade 11, Photography, The Putney School

Silver Key Awards

Max Lyons, Grade 12, Photography, Brattleboro Union High School
Liam Reynolds, Grade 9, Photography, Brattleboro Union High School
Sophie Zeman-Hale, Grade 11, Digital Art, Burlington Technical Center; After School Arts
Olivia Hern, Grade 12, Drawing, Champlain Valley UHSD #15
Cameron Rossi-Crete, Grade 11, Ceramics & Glass, Spaulding HSUD #41
Sohee Koh, Grade 11, Drawing, St. Johnsbury Academy
Thyme Plummer-Krause, Grade 11, Printmaking, St. Johnsbury Academy
Bangwei Bao, Grade 11, Drawing, The Putney School
Dong Cha, Grade 10, Ceramics & Glass, The Putney School
Jeffrey Figuereo, Grade 10, Photography, The Putney School
Aidan Mcgiff, Grade 12, Sculpture, The Putney School
Madeline Parrasch, Grade 12, Ceramics & Glass, The Putney School
Tristan Ryer-Parke, Grade 9, Sculpture, The Putney School
Olaf Saaf, Grade 9, Photography (3), The Putney School
Supawat Vitoorapakorn, Grade 10, Drawing (5:series), The Putney School
Kelsey Brown, Grade 12, Sculpture, U-32 Middle and High School
Madeline Goddard, Grade 10, Painting, U-32 Middle and High School

Honorable Mention Awards

Samuel Pratt, Grade 9, Comic Art, Homeschool
Ema Baldauf, Grade 10, Photography, Brattleboro Union High School
Carolina Curvo, Grade 11, Photography, Brattleboro Union High School
Dmitri Dodge, Grade 12, Photography, Brattleboro Union High School
Sally Fletcher, Grade 10, Photography, Brattleboro Union High School; The Insight Photography Project
Madison Garfield, Grade 12, Photography, Brattleboro Union High School
Nina Goodhue, Grade 11, Photography, Brattleboro Union High School
Tylynn Kuralt, Grade 11, Photography, Brattleboro Union High School
Serena Pellerin, Grade 9, Drawing (2), Brattleboro Union High School
Stella Silverman, Grade 12, Ceramics & Glass, Brattleboro Union High School
Cassy Strange, Grade 11, Photography, Brattleboro Union High School
Camille Villeneuve, Grade 11, Photography, Brattleboro Union High School
Sophie Zeman-Hale, Grade 11, Digital Art, Burlington Technical Center; After School Arts
Olivia Hern, Grade 12, Fashion, Mixed Media, Painting, Champlain Valley UHSD #15
Cole Hathaway, Grade 8, Photography, Dorset Elementary School
Nicholas Deblois, Grade 10, Photography, Spaulding HSUD #41
Quinn Bornstein, Grade 12, Photography, St. Johnsbury Academy
Megan Jewell, Grade 12, Photography, St. Johnsbury Academy
Sohee Koh, Grade 11, Drawing, St. Johnsbury Academy
Cara Metivier, Grade 11, Drawing, St. Johnsbury Academy
Sammy Storz, Grade 11, Photography (2), St. Johnsbury Academy
Bangwei Bao, Grade 11, Architecture, Drawing, The Putney School
Maude Behrens, Grade 12, Photography, The Putney School
Dong Cha, Grade 10, Ceramics & Glass (2), The Putney School
Phebe Macrae Corcoran, Grade 11, Printmaking, The Putney School
Madeline Parrasch, Grade 12, Ceramics & Glass (2), The Putney School
Siena Powers, Grade 12, Printmaking, The Putney School
Maximilian Rubin, Grade 11, Photography, The Putney School
Olaf Saaf, Grade 9, Photography, The Putney School
Supawat Vitoorapakorn, Grade 10, Drawing, The Putney School
Ethan Fielder, Grade 11, Comic Art, U-32 Middle and High School
Madeline Goddard, Grade 10, Drawing, Painting, U-32 Middle and High School
Marley Myers, Grade 12, Photography, U-32 Middle and High School
Ivy Kirby, Grade 9, Photography, Burr & Burton Academy

2014 WRITING AWARDS

American Voices Awards

Sofia Gulick, Grade 8, Persuasive Writing, Homeschool
Quinn Bornstein, Grade 12, Short Story, St. Johnsbury Academy
Siena Powers, Grade 12, Personal Essay/Memoir, The Putney School

Gold Key Awards

Kayla Boyd, Grade 12, Writing Portfolio, Brattleboro Union High School
Jade Dandurand, Grade 12, Poetry, North Country Senior UHSD #22
Chris Pelletier, Grade 10, Personal Essay/Memoir, Stowe Middle/High School

Silver Key Awards

Jessica Brideau, Grade 12, Short Story, Homeschool
Annika Clark, Grade 7, Persuasive Writing, Homeschool
Zoe Riell, Grade 11, Poetry (2), Homeschool
Julia Belyung, Grade 7, Humor, Short Story, Brattleboro Area Middle School
Kayla Boyd, Grade 12, Short Story, Brattleboro Union High School
Anastasia Arvin-DiBlasio, Grade 11, Personal Essay/Memoir, Burr & Burton Academy
Olivia Hern, Grade 12, Personal Essay/Memoir, Champlain Valley UHSD #15
Olivia Pintair, Grade 8, Poetry, Lake Champlain Waldorf School
Jade Dandurand, Grade 12, Personal Essay/Memoir, North Country Senior UHSD #22
Quinn Bornstein, Grade 12, Dramatic Script (2), Poetry, St. Johnsbury Academy
Noah Mihan, Grade 11, Short Story, Stowe Middle/High School
Ren Chock, Grade 11, Humor (2), Short Story (2), The Compass School
Mia Rubinstein, Grade 8, Science Fiction/Fantasy, The Grammar School

Honorable Mention Awards

Mary Collins, Grade 8, Poetry, Homeschool
Ruby Diamondstone, Grade 7, Poetry, Brattleboro Area Middle School
Simon Reynolds, Grade 12, Poetry, Brattleboro Union High School
Anastasia Arvin-DiBlasio, Grade 11, Flash Fiction, Burr & Burton Academy
Abaigeal Grant, Grade 12, Writing Portfolio, Burr & Burton Academy
Stevie Hunter, Grade 12, Flash Fiction, Poetry (2), Burr & Burton Academy
Olivia Hern, Grade 12, Poetry, Champlain Valley UHSD #15
Olivia Pintair, Grade 8, Poetry, Lake Champlain Waldorf School
Alana Redden, Grade 12, Poetry, Leland & Gray UHSD #34
Kory Choque Stenn, Grade 7, Short Story, Marlboro Elementary School
Ashley Lafleche, Grade 12, Poetry, Spaulding HSUD #41
Katie Gallagher, Grade 9, Flash Fiction, Stowe Middle/High School
Noah Mihan, Grade 11, Flash Fiction, Stowe Middle/High School
Ren Chock, Grade 11, Dramatic Script, The Compass School
Rachael Drinker, Grade 10, Poetry, The Compass School
Leyte McNealus, Grade 12, Personal Essay/Memoir, Vermont Academy

THANK YOU to everyone who submitted art and writing for consideration. Keep up the great work! And thank you to this year’s esteemed judges: Eric Aho, Mallory Lake, and Martina Lantin for art;  Wyn Cooper, Arlene Distler, Castle Freeman, Sydney Lea (Vermont Poet Laureate), and Verandah Porche for writing.

BMAC’s role as Vermont affiliate for the Scholastic Art & Writing Awards is supported by the Amy E. Tarrant Foundation and New Chapter, with in-kind support from Radio Shack. Cabot Cheese is a sponsor of the 3/8/14 Scholastic Reception & Awards Ceremony.